Menu
Obec Halič
Halič

Chcete sa stať obyvateľmi MESTA Halič?

Halič v 30. rokoch

Väčšina z Haličanov vie, že Halič bola kedysi mestečkom, istý čas dokonca sídlom okresu. Výsady slobodného mesta získala Halič od grófa Jána Forgácha už v roku 1776. Počas socializmu bola strediskovou obcou a dodnes poskytuje služby aj pre obyvateľov spádových obcí.

Na základe podnetu poslanca NR SR Mgr. Jozefa Pročka sa otázkou znovuzískania štatútu mesta zaoberalo obecné zastupiteľstvo v Haliči na svojom zasadnutí 10. marca 2022. Poslanec Pročko zároveň prisľúbil v prípade podania žiadosti obce o udelenie štatútu mesta svoj osobnú iniciatívu pri presadzovaní jej schválenia. Keďže ani jeden z terajších poslancov ako ani starosta obce nemali takýto krok vo svojom volebnom programe, a teda nemajú od občanov na takúto zmenu mandát, rozhodli sa zistiť ako túto možnosť vnímajú samotní občania.

Mestom sa dnes môže stať obec, ktorá má viac ako 5000 obyvateľov. My túto podmienku síce nespĺňame, zákon o obecnom zriadení však pripúšťa možnosti ako sa mestom stať, aj keď je počet obyvateľov nižší. Tieto podmienky sú vymenované §22 ods. 1 zákona 369/1990 Zb. Pokiaľ by sme preukázali, že Halič je hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom alebo centrom cestovného ruchu, že zabezpečuje služby aj pre obyvateľov okolitých obcí, že má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami a že má aspoň v časti územia mestský charakter zástavby, môžeme sa mestom skutočne stať.

Čo nám takáto zmena môže priniesť či vziať?

V príncípe ide najmä o otázku akéhosi zadosťučinenia našim dejinám, pretože sme mestom boli a nik nám mestské výsady nezrušil, len sa neuplatňovali. Z hľadiska financií to zmena nebude, nakoľko pri výpočte podielových daní nezohráva to, či sa jedná o dedinu alebo mesto žiadny význam. Ani miestne dane nemusia byť pre ľudí vyššie len preto, že by sme boli mestom. Už sa ale napríklad nebudeme môcť stať dedinou roka. Neboli by sme ani najmenším mestom na Slovensku, nakoľko Dudince, aj Modrý Kameň majú menej obyvateľov, než my.

Najbližšie sa táto zmena môže udiať k 1.1.2023. Obec podáva žiadosť na okresnom úrade v Banskej Bystrici, ten po spracovaní posunie žiadosť Ministerstvu vnútra. Po schválení Vládou SR, obec za mesto vyhlasuje Národná rada Slovenskej republiky.

Hlasovať môžete prostredníctvom anketového lístka, ktorý nájdete v Haličských zvestiach alebo prostredníctvom ankety v systéme munipolis prostredníctvom mobilnej aplikácie či webstránky.

Link pre hlasovanie

Dátum vloženia: 9. 4. 2022 16:03
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 4. 2022 18:42
Autor: Správce Webu

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Odkazy

Preklik na realizované projekty

ZŠsMŠ Halič

Novohradské podzámčie

Logo Ffr

 

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:3
DNES:270
TÝŽDEŇ:2566
CELKOM:1081850

Sociálne siete

Cintorín

Odkaz na cintorín
Suveníry na predaj na OcÚ:
  • Čarovný Lučenec
    slovenskí fotografi, dvojjazyčné vydanie (ang.-slov.)

Kniha fotografií čarovných krás Lučenca

Čarovný Lučenec - kniha

cena 20,- €

  • IGRA model staničnej budovy 

model haličskej stanice v dvoch rôznych mierkach

IGRA model stanice

IGRA model stanice

cena 25,- €, 27,- €

 

  • Halič, cesta časom

Ján Hikker a Peter Fízeľ prinášajú históriu Haliče a jej rodov do Vašej domácej knižnice

Halič, cesta časom

cena 20,- €

  • Ľudová hrnčina z Novohradu 

    kniha, autor Michaela Škodová

Ľudová hrnčina z Novohradu - kniha

cena 10,- €

  • Čarovný Novohrad
    slovenskí fotografi, dvojjazyčné vydanie (ang.-slov.)

Čarovný NovohradKniha fotografií čarovných krás Novohradu

cena 16,- €

  • Magnetky a pohľadnice

pohľadnica - Halič

cena 1,- €

magnetka - Halič

cena 2,- €Predmety si môžete zakúpiť v kancelárii OcÚ na prízemí.