Obec Halič
Halič

Príhovor starostu obce v súvislosti s aktuálnou situáciou

Testovanie logo

Vážení občania,
Dovoľte mi prihovoriť sa Vám v čase, kedy na Slovensku a opäť aj u nás v Haliči platí nariadený zákaz vychádzania s niekoľkými výnimkami ako boli vyhlásené a odprezentované predstaviteľmi Vlády Slovenskej republiky.

Dni, ktoré teraz prežívame by sa dali charakterizovať najmä ako dni veľkej neistoty, priam chaosu. Potýkame sa nielen so stupňujúcou sa pandémiou, ale najmä s množstvom protichodných informácií, dezinformácii, poplašných správ a hoaxov. A tak chápem, že veľa z nás je z tejto situácie zmätených i frustrovaných. Môže to viesť a často vedie až k tomu, že sa nám chce rebelovať, ba až búriť. Je to pochopiteľné, no som presvedčený, že to dnes určite nie je cesta, ktorá by mohla veci pomôcť.

Vďaka Bohu sme boli doteraz od priameho kontaktu s koronavírusom v Haliči uchránení. Aj preto sa nám opatrenia môžu zdať prehnané a priama hrozba pre nás vzdialená. Je na každom z nás, aby sám pred sebou vyhodnotil, akou mierou prispel k tomu, že sa ochorenie Covid 19 u nás ešte neprejavilo. Dokedy to bude platiť, je opäť v našich rukách a dôrazne nám všetkým odporúčam dodržiavať zásadu epidemiológov zhrnutú v skratke R.O.R, teda nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov a častá dezinfekcia rúk.

Najnovšia výzva, ktorá pred nami teraz stojí, je celoplošné testovanie. Ďalšia z vecí, ktorá medzi verejnosťou vyvolala protichodné reakcie. Niektorí toto rozhodnutie premiéra schvaľujú a považujú za veľmi nápomocné, iní ho považujú za zbytočné, či dokonca za potenciálnu hrozbu. Chcem Vás ubezpečiť, že zo strany obce urobíme všetko potrebné a nevyhnutné, aby bolo testovanie u nás bezpečné a malo pokojný priebeh. Bez veľkej miery vašej spolupráce a tolerancie to však nebude možné.

Stále nepoznáme úplne všetky detaily, avšak chcem vás oboznámiť zo základnými pravidlami ako bude testovanie v Haliči prebiehať. Prvé kolo testov prebehne od piatka 30.októbra do nedele 1. novembra. Vždy v čase od 8.00 hodiny do 12.00 hodiny, potom bude nasledovať hodinová prestávka a následne bude testovanie pokračovať od 13.00 do 20.00 hodiny.

Testovanie je určené pre osoby od 10 do 65 rokov. Na test môžu prísť všetky osoby vrátane cudzincov, ktorí sa v čase testovania zdržiavajú na území SR. Postačí im akýkoľvek doklad totožnosti. Na testovaní sa nezúčastnia klienti domovov sociálnych služieb, ani hospitalizovaní pacienti v nemocniciach. Tí budú otestovaní priamo v týchto zariadeniach. Testovanie sa odporúča aj osobám, ktoré už prekonali ochorenie COVID-19.

Po konzultácii s prideleným veliteľom nášho odberového miesta z Ozbrojených síl SR, odberovou miestnosťou bude malá sála kultúrneho domu. Na samotný odber ako aj na výsledok testu budú občania čakať v exteriéri. Vstup do budovy obecného úradu bude usmerňovať príslušník polície a vstupovať môže len testovaná osoba. Samozrejmosťou je príchod a pobyt na odberovom mieste v ochrannom rúšku, dodržiavanie rozostupov a dezinfekcia rúk. Výsledok testu dostane občan do 30 minút po odbere v zalepenej obálke, kde budú priložené aj informácie čo robiť v prípade pozitívneho resp. negatívneho testu. Každému sa odporúča zúčastniť sa oboch testovaní.

Na našom odberovom mieste by sa testovania malo zúčastniť približne 1400 osôb, čo vychádza viac než 450 testov za deň. Je to veľmi vysoký počet, preto vás chcem požiadať, aby ste na testovanie prichádzali prednostne v čase, ktorý vám bude v najbližšej dobe oznámený. Pokiaľ vám čas nebude vyhovovať, môžete samozrejme prísť aj inokedy, avšak radi by sme sa vyhli dlhým radom a tým pádom aj dlhšej čakacej dobe na test a hromadeniu ľudí na jednom mieste. Termíny testovania budú v našej obci rozdelené po uliciach a domácnostiach. Konkrétny rozpis sa budeme snažiť zverejniť najneskôr v utorok na úradnej tabuli, webovej stránke obce i v miestnom rozhlase.

Verím, že vzájomnou ohľaduplnosťou sa nám spoločne podarí zvládnuť aj túto výzvu a identifikáciou potenciálne infekčných osôb zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy a čo najskoršiemu odvolaniu obmedzujúcich opatrení.

Leták testovanie

Letá testovanie 2

Dátum vloženia: 24. 10. 2020 16:18
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 10. 2020 16:24
Autor: Správce Webu

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Odkazy

Preklik na realizované projekty

ZŠsMŠ Halič

Novohradské podzámčie

Logo Ffr

 

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:7
DNES:370
TÝŽDEŇ:2097
CELKOM:886100

Sociálne siete

Cintorín

Odkaz na cintorín
Knihy, CD, DVD na predaj na OcÚ:
 

  • Halič, cesta časom

Ján Hikker a Peter Fízeľ prinášajú históriu Haliče a jej rodov do Vašej domácej knižnice

Halič, cesta časom

cena 20,- €

 

  • Forgáchovci šľachtici z Gýmeša a Haliče                -DVD, autor Ján Hikker

Forgáchovci šľachtici z Gýmeša a Haliče

cena 5,- €

 

  • Čarovný Novohrad
    slovenskí fotografi, dvojjazyčné vydanie (ang.-slov.)

Čarovný NovohradKniha fotografií čarovných krás Novohradu

cena 16,- €

 

 

  • Z novohradských vrchov a dolín, Ján Jančovič

 

Z novohradských vrchov a dolín

Publicista a regionálny historik prináša zaujímavé čítanie z dejín duchovnej a materiálnej kultúry Novohradu.

cena 10,- €Knihy, DVD a CD si môžete zakúpiť v kancelárii OcÚ na prízemí.