Obec Halič
Halič

Postupne zavádzame zber kuchynského odpadu

kuchynský odpad

Medzi nové zákonné povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve patrí od 1. januára tohto roku aj povinnosť zabezpečiť vývoz biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností. Túto povinnosť si chceme nielen splniť, ale vytvoriť taký model zberu, ktorý vám bude pomocou. Navrhnúť efektívne fungujúci systém zberu, ktorý by zároveň spĺňal zákonom o odpadoch definované podmienky presnejšie upravené aj vykonávacou vyhláškou nie je otázkou pár dní. Nehovoriac o tom, že akýkoľvek spôsob by sme si zvolili, zavedenie zberu kuchynského odpadu vyvolá naozaj vysoké náklady pre obecný rozpočet. Aj preto sme tento rok pristúpili k zvýšeniu poplatku za komunálny odpad. Avšak tak ako ste to mohli počuť aj z médií, vyzbierané poplatky ani po zvýšení zďaleka nepokryjú vyvolané náklady na zavedenie zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.

Zber kuchynského odpadu zavedieme postupne. Už od 1. februára spúšťame skúšobne zber kuchynského odpadu od bytoviek. Pri každej bytovke sme osadili osobitnú dvojplášťovú uzamykateľnú nádobu s objemom 60 litrov. Do nádoby je možné umiestniť akýkoľvek potravinový odpad, ktorý vznikne v kuchyni pri príprave jedla, ako aj zvyšky varených jedál vrátane mliečnych výrobkov, mäsa a kostí. Kuchynský odpad je do nádoby potrebné vkladať vždy a len bez obalu, výnimkou je použitie biologicky rozložiteľných kompostovateľných sáčkov. Zberová spoločnosť bude tento odpad odoberať v týždňových intervaloch tak, že vnútornú použitú nádobu s odpadom vymení za čistú.

Od marca plánujeme začať i so zberom kuchynského odpadu z rodinných domov. Tu vás chcem naďalej povzbudiť k tomu, ak vo svojich záhradách kompostujete, aby ste v tom pokračovali aj naďalej. Kuchynský odpad však tvoria aj zložky, ktoré sa do kompostérov neodporúča dať – ako napríklad mliečne výrobky, mäso či kosti. Tieto bude možné taktiež v týždňových intervaloch vykladať vo vhodných nádobách, či už vo vedierku alebo kompostovacom košíku pred rodinné domy. Zber od rodinných domov zabezpečia pracovníci obce vo vopred oznámenom čase. Kuchynský odpad môžete už odteraz priniesť aj do dvora starej škôlky a umiestniť ho do nádoby s označením kuchynský odpad.

V najbližšom čase sa vás prostredníctvom online dotazníka budeme pýtať na váš záujem o využitie zberu kuchynského odpadu ako aj na záujem o dodanie nádob na odpad, či nové kompostéry. Podstatou zberu kuchynského odpadu, resp. kompostovania je to, aby biologicky rozložiteľný odpad nekončil v kukanádobách. To je vlastne aj jediný spôsob ako kompenzovať zvýšené náklady na odpadové hospodárstvo, nakoľko čím menej odpadu skončí na skládke, tým menej peňazí za skládkovanie zaplatíme. Rovnako vám budeme do domácností distribuovať aj informačné letáky pre zlepšenie triedenia odpadu, ako aj o systéme automatickej evidencie odpadu, ktorý chceme tiež postupne zaviesť. Našim cieľom je motivovať vás k čo najvyššej miere triedenia odpadu, ale tak, aby ste to priaznivo pocítili aj pri vašich poplatkoch za odpad. Verím, že sa nám spoločne podarí vytvoriť taký systém nakladania s odpadmi na území našej obce, ktorý bude výhodný pre vás občanov, pre obec a zároveň prospešný pre životné prostredie.

Ešte raz teda pripomínam, že obyvatelia bytoviek už teraz môžu svoj kuchynský biologicky rozložiteľný odpad vkladať do rozmiestnených nádob. Ostatní občania ho v prípade záujmu môžu priniesť do areálu bývalej materskej školy. Termín začiatku zberu kuchynského odpadu priamo od rodinných domov ešte oznámime.

Dátum vloženia: 28. 1. 2021 13:38
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 1. 2021 13:49
Autor: Správce Webu

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
28 29 30 31
1
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
1
25 26 27 28 29 30 1

Odkazy

Preklik na realizované projekty

ZŠsMŠ Halič

Novohradské podzámčie

Logo Ffr

 

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:2
DNES:302
TÝŽDEŇ:302
CELKOM:964891

Sociálne siete

Cintorín

Odkaz na cintorín
Knihy, CD, DVD na predaj na OcÚ:
 

  • Halič, cesta časom

Ján Hikker a Peter Fízeľ prinášajú históriu Haliče a jej rodov do Vašej domácej knižnice

Halič, cesta časom

cena 20,- €

 

  • Forgáchovci šľachtici z Gýmeša a Haliče                -DVD, autor Ján Hikker

Forgáchovci šľachtici z Gýmeša a Haliče

cena 5,- €

 

  • Čarovný Novohrad
    slovenskí fotografi, dvojjazyčné vydanie (ang.-slov.)

Čarovný NovohradKniha fotografií čarovných krás Novohradu

cena 16,- €

 

 

  • Z novohradských vrchov a dolín, Ján Jančovič

 

Z novohradských vrchov a dolín

Publicista a regionálny historik prináša zaujímavé čítanie z dejín duchovnej a materiálnej kultúry Novohradu.

cena 10,- €Knihy, DVD a CD si môžete zakúpiť v kancelárii OcÚ na prízemí.